در حال بارگزاری لطفا منتظر بمانید ...

هک چیست؟

در شبکه های کامپیوتری،  هک کردن هرگونه تلاش فنی برای دستکاری کردن رفتار نرمال ارتباطات شبکه و سیستم های متصل است.  در واقع هکر هر کسی است که هک میکند. به لحاظ تاریخی اصطلاح هک به کار فنی سازنده و هوشمندانه اشاره داشت که لزوماً با سیستم های کامپیوتری مرتبط نبود.

با این حال امروزه هک و هکرها با حملات برنامه نویسی مخرب به شبکه و کامپیوتر های متصل به اینترنت ارتباط دارند.

 ریشه  هک کردن

مهندسان MIT  در دهه‌های  ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰  اولین اصطلاح و مفهوم هک را با شروع از باشگاه قطارهای مدل و بعد ها در اتاق های کامپیوتر  تبلیغ کردند.

هک هایی که توسط این هکرها انجام شده بودند شامل آزمایش‌های فنی بی ضرر و فعالیت های یادگیری سرگرم کننده بودند. بعدها خارج از MIT دیگران شروع به استفاده از این اصطلاح برای فعالیت های کمتر افتخارآمیز خود کردند. قبل از آنکه اینترنت محبوب شود

برای مثال تعدادی از هکرها در آمریکا  چند متد را آزمایش کردند تا بتوانند به طور رایگان از طریق تلفن اقدام به تماس تلفنی از راه دور کنند.  به مرور که اینترنت محبوبیت پیدا کرد. باعث شد داده های موجود در بستر اینترنت  محبوب ترین هدف  هکرها قرار گیرد.

هکر های شناخته شده

معروف ترین هکرها در سن نوجوانی هک کردن خود را آغاز کردند برخی از آنها به جرم اصلی شان محکوم شده‌اند و محکومیت خود را می‌گذرانند.  و برخی دیگر از توانایی خود برای افزایش امنیت سازمان‌ها در مقابل هکرها مورد استفاده قرار دادند.

احتمال اینکه یک روز کامل سپری شود و شما خبری از هک و هکرها نشنوید خیلی کم است .با این حال هکر ها میلیون ها کامپیوتر متصل به اینترنت را تحت تأثیر قرار می‌دهند و معمولا هکرها مجرمان پیچیده ای هستند.

متداول ترین تکنیک های هک کردن شبکه

هک کردن در شبکه های کامپیوتری اغلب از طریق اسکریپت‌ها و سایر نرم افزارهای شبکه انجام می‌شود.

تکنیکهای هک کردن در شبکه‌ها عبارتند از ایجاد کرم ها، ایجاد حملات (Dos) و ایجاد دسترسی غیرمجاز به یک دستگاه از راه دور می باشد.حفاظت از شبکه و کامپیوترهای متصل شده به آن از نرم افزارهای،  تروجان ها و دسترسی های غیر مجاز کاری مهم و ضروری است.

مهارت های هک کردن

تبدیل شدن به یک هکر حرفه ای و موثر نیازمند داشتن مهارت‌های فنی و ویژگی‌های شخصیتی زیر است:

  • توانایی کار با اعداد بسیار ضروری است زیرا هک کردن نیاز به مرتب سازی مقدار زیادی از داده ها، کدها و الگوریتم‌های کامپیوتری می‌باشد.
  • حافظه ای خوب و توانایی استدلال منطقی،  هک کردن شامل جمع آوری جزئیات کوچک که  گاهی اوقات از بسیاری از منابع جمع آوری می‌شوند و طرح ریزی یک برنامه درست به وسیله آن‌ها بر اساس منطق کارکرد کامپیوترها می‌باشد.
  • صبور بودن ، زیرا هک‌ها پیچیده هستند و نیاز به زمان زیادی برای برنامه ریزی و اجرا دارند.

امنیت سایبری

امنیت سایبری یک انتخاب حرفه ای برای کسانی است که در این زمینه دانش کافی را دارند. کارشناسان امنیت سایبری برای شناسایی کد مخرب و جلوگیری از دسترسی هکرها به شبکه‌های رایانه ای تلاش می کنند. کسانی که در این موقعیت‌های شغلی کار می کنند با انواع مختلف هک آشنا می‌شوند و برای مقابله با آن کوشش می‌کنند.

در آخر باید متذکر شوم که حمله به شبکه‌ها و کامپیوتر‌ها غیرقانونی است و مجازات بسیار سنگینی دارد.

, , , , , , , , , , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های اخیر